zaprzęgi zima 2018 z Pozytywnie Zakręceni
Aktywności

Co w husky piszczy

Zaczynam ten wpis po raz nasty i po raz nasty zastanawiam się jak go ubrać w słowa tak, aby nikogo nie urazić i aby pokazać, że psy w typie husky pomimo swojego „mitu” dają mnóstwo radości życia.

Skąd wzięła się rasa

Syberian husky w Polsce

W XX wieku pierwsze psy rasy SH trafiły do Europy. W Polsce rasa pojawiła się dość niedawno, ponieważ pierwszą suczkę sprowadzono do Katowic dopiero w 1983 roku. W 1988 roku przyszły na świat pierwsze szczenięta w Polsce, a one dały początek wielu hodowlom.
Obecnie mamy w Polsce kilkanaście bardzo dobrych hodowli zrzeszonych w ZKwP posiadających zarówno psy wystawowe, jak i pracujące (sportowe).

W typie rasy
W tym miejscu warto także nadmienić, że mamy także wiele fundacji prozwierzęcych zajmujących się psami w typie syberian husky. Niestety uroda tych psów jest ich zmorą. Moda na SH spowodowała, że pseudohodowle wyrosły jak grzyby po deszczu, a piękne błękitnookie szczeniaki mają popyt jak diamenty. Niestety nieznajomość specyfiki rasy spowodowała nieradzenie sobie z psami tej rasy i z psami w typie SH, a w konsekwencji porzucanie psów, ich oddawanie lub sprzedawanie dalej. Dzięki fundacjom specjalizującym się w opiece nad rasą takie psie nieszczęścia trafiają do odpowiednich domów.

Uroda

Wygląd husky syberyjski jest ich atutem, ale i zmorą. W większości są to psy o lekkiej budowie ciała, różnorodnym umaszczeniu od czysto białych do czarnych oraz często charakterystycznej masce. Psy te mogą mieć brązowe lub lodowobłękitne oczy. Często zdarzają się psy o różnych kolorach oczu lub nawet dwóch kolorach w obrębie jednego oka. Okrywa włosowa jest gęsta, podwójna.Podszerstek jest miękki i gęsty, a włos okrywowy trochę sztywniejszy. Husky linieją bardzo obficie. Te, które mieszkają na zewnątrz, linieją dwa razy do roku. Psy żyjące w mieszkaniach linieją przez większą część roku.

Ludzie często kupują, ponieważ husky mają piękne oczy, przeszywające spojrzenie i niespotykane umaszczenie. Często pragną posiadać psa podobnego do wilka. Jednak posiadanie husky wiąże się przede wszystkim z zapewnieniem psu odpowiedniej dawki ruchu, bez której niszczy i wyje. Ludzie kupujący te psy dla urody nie znając specyfiki rasy, nie radzą sobie z ich temperamentem, potrzebą aktywności, demolanctwem i ogromną ilością gubionej sierści.

Osobowość/charakter

Psy te mają silny, niezależny charakter typowy dla psów nordyckich. Są bardzo sprytne i inteligentne. Z łatwością znajdą sposób, żeby wydostać się z kojca lub pokonać słabo zabezpieczone, lub za niskie ogrodzenie. Szybko się nudzą, a gdy nie mają odpowiedniej dawki ruchu, ich pomysłowość przekracza możliwości naszej wyobraźni. Bo znudzony husky potrafi wcielić się w dekoratora wnętrz, architekta, ogrodnika, zutylizować modną i niemodną garderobę i buty, przerobić na makulaturę mało interesujące, jego zdaniem, książki i magazyny.

Bez komentarza

demolka

i jeszcze jedna demolka

Syberian husky są psami, które nie wykazują agresji. Nie nadają się na psy stróżujące i obronne (wpuszczą każdego interesującego ich człowieka, a na do widzenia pomerdają ogonem i sprzedadzą soczystego całusa). Czasami zdarza się, że są zdystansowane do obcych. Są psami stadnymi, lubią towarzystwo psów i ludzi. Psy te są dumne i uparte. Czasami wydaje mi się, że mają tryb „głuchy na przywołanie” 🙂 i włączają go wtedy, gdy coraz głośniej i intensywniej nawołuje się je. Niektórzy uważają, że psa tej rasy nie da się wyszkolić. Może i jest w tym racja, dlatego, że psa takiego należy wychować, a nie wyszkolić. Im lepiej wychowany pies, tym bardziej będzie nas słuchał. Husky uczy się bardzo szybko, często jednak nie tego, co byśmy chcieli 🙂

Psy te są łowne. Ich instynkt jest wysoce rozwinięty i w 99% wygra on w bitwie z człowiekiem 🙂 Dlatego niepożądanym jest puszczanie psów wolno w miejscach, gdzie może przebywać dzika zwierzyna, ptactwo domowe, gryzonie czy koty. Chociaż z kotami często psy te bardzo dobrze się dogadują 🙂 Wszak istnieje opinia, że syberian husky to pół pies pół kot.
Syberiany rzadko szczekają, ale często wyją. Zdarza się, że pozostawione w domu urządzają długie koncerty. Mają duża odporność na choroby.

Uwielbiają zimno i potrafią w najchłodniejsze dni spędzać długie godziny na świeżym powietrzu

Syberian husky kochają ruch, aktywność mają we krwi. Wspaniale pracują jako psy zaprzęgowe. Potrafią przemierzać długie dystanse w średnim tempie i czerpać z tego nieskrywana radość. Nie wszystkie psy tej rasy odczuwają potrzebę ciągnięcia i pracy, natomiast praktycznie wszystkie potrzebują aktywności, chociażby w postaci długiego spaceru, biegu przy rowerze, czy gonitw po łące. Jeśli nie jesteś osoba aktywną, a na spacer wychodzisz tylko, gdy świeci słońce, to nie jest pies dla ciebie.

Demon

Prawdy i mity

  • Husky będzie szczęśliwy tylko w domu z dużym ogrodem — nieprawda. Psy tej rasy przy zapewnieniu odpowiedniej dawki ruchu i zajęciach umysłowych nadają się jako psy do mieszkań w blokach (sama jestem tego dowodem, posiadając 2 psy w typie rasy)
  • Husky jako duży pies świetnie nadaje się do stróżowania- nic bardziej mylnego. Psy te z natury są łagodne i rzadko wykazują zachowania agresywne w stosunku do ludzi.
  • Jak husky to tylko biało czarny lub białoszary i z błękitnymi oczami- jest to totalna bzdura. Psy te mają różne kolory: białe, biało-szare, biało-czarne, biało-rude, czarne, w łaty, są psy trójkolorowe, mają oczy brązowe (w różnych odcieniach), niebieskie (także lodowe) albo różnokolorowe.
  • Husky musi biegać po 10 km dziennie – nieprawda. To, że psy potrzebują ruchu, nie oznacza, że trzeba je przetrenowywać. Psa trzeba prowadzić z głową i tak jak ludzie sportowcy muszą się regenerować, tak i psy potrzebują takiej przerwy. Czasami wystarczy codzienny długi spacer i trening 2-3 razy w tygodniu, żeby pies odpowiednio się wybiegał.
  • Husky linieją dwa razy do roku- hmmm może to być prawdą, jeśli przyjmiemy, że linieją przez pierwsze pół roku i drugie pół roku :) Z powodu naszego zmieniającego się klimatu i hodowania psa w mieszkaniu organizm psa nie odróżnia sztywno czasu na linienie i po tym, jak nabierze podszerstka, zaczyna go sukcesywnie zrzucać. A zrzuca go bardzo dużo, dlatego psy te nie nadają się dla osób, które nie lubią sprzątać lub nie tolerują sierści, która jest wszędzie (nawet w bieliźnie, lodówce i zupie 😉 ).
  • Husky to pies, który nadaje się dla rodzin z dziećmi – owszem, pod warunkiem, że pies będzie odpowiednio wychowywany do kontaktu z dziećmi, a opiekunowie będą zawsze obecni przy kontaktach pies-dziecko, aby wygaszać niepowołane zachowania zarówno jednego, jak i drugiego.
  • Husky poluje na drób - tak i to nie tylko na drób. Psy te mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego trzeba bardzo uważać na psy tej rasy w miejscach, gdzie może pojawić się potencjalna ofiara.

Wiele by jeszcze można pisać na ich temat, ale na tym skończę 🙂

Psy uczą się

Moje syberiany

  • Moja przygoda z psami w typie rasy husky zaczęła się w Schronisku "Na Paluchu". Adoptowaliśmy sunię w typie rasy. Sparta, która obecnie ma ok. 6-7 lat wykazuje oprócz wyglądu (błękitne oczy, typowa maska, lekka budowa, zwinny chód) dużo typowych cech rasy. Jest niezależna i dumna, jest demolantem, wiernym kompanem, ma silne poczucie przynależności do stada, kocha ruch, sporty zaprzęgowe i rywalizację. Uwielbia dzieci, dla których jest bardzo łagodna. Nie lubi samotności. Cudownie linieje 🙂
    Demon, którego adoptowaliśmy 1,5 roku po adopcji Sparty, ma przepiękne miedziane umaszczenie z charakterystyczną maską. Heterochromia jego oczu zadziwia. Upartość i tryb „głuchy na przywołanie” to jego mocne atuty 🙂 Jest cudownym psem wspaniale pracującym w zaprzęgu. Kocha towarzystwo pobratymców. Jest łagodny w stosunku do psów i ludzi. Jest niecierpliwy i pomysłowy.

Moje psy są wspaniałe, wybrałam je świadomie, nie idąc za modą czy ich wyglądem. Dużo razem przeszliśmy, a życie z nimi ma chyba tyle samo plusów co i minusów. Staramy się wspólnie z rodziną zapewnić im jak najlepsze warunki, spełnić wymogi ich rasy. Biegamy, jeździmy w zaprzęgach, trenujemy psy fizycznie i umysłowo (ucząc sztuczek, komend itd.). Gdyby nie pomoc takich osób jak Gosia Kowalska z Hasiorowo, Beata Sienkiewicz (wolontariuszka z Palucha), grupa cudownych przyjaciół z "Pozytywnie Zakręceni" moglibyśmy nie podołać wyzwaniu życia z husky. Dzięki cudownym ludziom, ich wiedzy, wsparciu, pomysłom i doświadczeniu jesteśmy szczęśliwą rodziną haskoludzką i tak zostanie na pewno jeszcze przez wiele, wiele lat.

 

I love you - with Sparta