Blog

Gdzie kupię rasowego psa?

Zapadła decyzja: "Naszym psem będzie Cavalier", ale zaraz pojawiło się kolejne pytanie "Gdzie kupuje się psy?" Pierwsze co zrobiłam, to sprawdziłam, czy są ogłoszenia o sprzedaży cavalierów na popularnych serwisach sprzedażowych. No i zong! A i owszem są, ale rozbieżność cen od 800 do 2500 (ceny sprzed kilku lat). No i człowiek myśli i myśli, że coś jest nie tak, bo niby dlaczego takie różnice w cenach.
Z pomocą przyszły następujące źródła informacji: znajomi w pracy, rodzina oraz oczywiście Panowie: Google i Facebook (gdzie zapisałam się do grup dyskusyjnych).
Długo nie musiałam szukać, aby dowiedzieć się, że różnica cen wynika z tego, że psy rasowe pochodzą z hodowli zrzeszonej w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Cytując za regulaminem takiej hodowli: „Celem hodowli jest doskonalenie poszczególnych ras psów pod względem cech fizycznych, psychicznych i użytkowych z uwzględnieniem podstaw naukowych”. W skrócie dla mnie oznacza to, że hodowle prowadzone są w ramach ustalonych norm, z zachowaniem zdrowia i bezpieczeństwa zwierząt.

Strona internetowa ZKwP zawiera szereg informacji na temat ras, hodowli, wystaw itp. Dla takiego laika jak ja zbawieniem była zakładka „Zanim kupisz psa”.

Skąd pochodzą te tańsze pieski?

Obawiam się, że w większości przypadków to pseudohodowle. Tak niestety bywa, że nie wszyscy chcą uczciwie zarabiać na dobrze wykonywanej pracy. Pseudohodowle funkcjonują dla zysku finansowego i rozmnażane są w nich psy głównie popularnych ras. Niejednokrotnie warunki i sposób, w jakich rozmnażane są zwierzęta, są karygodne.

Wniosek był tylko jeden: albo kupuję w hodowli zarejestrowanej w ZKwP, albo wracam do pomysłu psa ze schroniska. I tak zaczęły się poszukiwania hodowli, najpierw poprzez ZKwP, potem grupy facebookowe, aż w końcu z pomocą przyszła mi koleżanka, której ciocia prowadzi hodowlę cavalierów zrzeszoną w ZKwP. To już była wisienka na torcie, nie dość, że hodowla zrzeszona to jeszcze sprawdzona. Pozostało mi tylko czekać na kolejny miot.

Jeżeli jesteśmy przeciwni cierpieniu zwierząt, kupując psa wybierajmy hodowle zarejestrowane w ZKwP (czyli Związku Kynologicznym w Polsce).